DCA I&E 2006 Schedule

| |


Drum Corps Associates has announced the schedule for the 2006 Individual and Ensemble Contest, which will be held as part of the 2006 DCA World Championships in Rochester, NY over Labor Day weekend. A new record number of performers have been scheduled. Some 200 entries have been slotted, meaning DCA has moved Friday’s start to 5:30pm! Using five performance venues, split between the Riverside Convention Center, the attached Clarion Hotel, and outside on closed-off Main Street – DCA will offer its biggest I&E event ever. There is no charge for admission at any venue.


  1. All times are tentative. This schedule is subject to change. Please check your performance time at check-in.
  2. Contestants should check in at the Registration Table, on the Mezzanine Level of the Clarion Hotel AT LEAST 30 MINUTES before their performance times. The earlier, the better.
  3. Brass Individuals and Duets, Guard Individuals and Duets, and Snare Individuals must report to their performance venues at least 15 MINUTES before their scheduled times. All other contestants must report at least 25 MINUTES before their performance times. All venue schedules are very tight due to the large number of contestants. If you are late, you may not be allowed to perform.
  4. In the event of inclement weather, Venue 4 will be relocated Empire Hall in the Convention Center.

Please note: This article may be formatted for printing by clicking on the printer icon in the upper right corner of this article.

Venue 1 – 2nd Floor, Clarion Hotel
Brass – Soprano/Tenor/Trumpet and Midrange Individuals

Time Name Corps Affiliation Entry Type
5:30 Christopher Fountain Sunrisers Soprano/Tenor/Trumpet Individual
5:33 Jon Gifford Carolina Gold Soprano/Tenor/Trumpet Individual
5:36 Richard Pomerleau Shenandoah Sound Soprano/Tenor/Trumpet Individual
5:39 Brian Moriarty Kilties Soprano/Tenor/Trumpet Individual
5:42 Jim Snyder Govenaires Soprano/Tenor/Trumpet Individual
5:45 John Urspruch Skyliners Alumni Soprano/Tenor/Trumpet Individual
5:48 Dan Hines Skyliners Soprano/Tenor/Trumpet Individual
5:51 Frank Dorritie St. Catherine’s Queensmen Soprano/Tenor/Trumpet Individual


5:57 Robert Bohanek Chops, Inc. Midrange Individual
6:00 Kate Bolcar Sunrisers Midrange Individual
6:03 Tom Ackman Shenandoah Sound Midrange Individual
6:06 Albert Brown CorpsVets Midrange Individual
6:09 Dan Fitzpatrick (French Horn – 1 valve) Yankee Rebels Alunmi Midrange Individual
6:12 Chad Gulick Frontier Midrange Individual
6:15 Chris Nalls Renegades Midrange Individual
6:18 James Orser Empire Statesmen Midrange Individual
6:21 Dan Fitzpatrick (French Horn – 2 valve) Buccaneer Alumni Midrange Individual
6:24 Rick Simard Jr. Mass Brass Midrange Individual
6:27 Anthony Convertito Hurricanes Midrange Individual
6:30 Dennis Tischhauser Minnesota Brass, Inc. Midrange Individual
6:33 Miranda Jackson Minnesota Brass, Inc. Midrange Individual





Venue 2 – 2nd Floor, Clarion Hotel
Brass – Baritone/Euphonium & Contra/Tuba Individuals, Brass Duets and Ensembles

Time Name Corps Affiliation Entry Type
5:30 Sean Pease   Contra/Tuba Individual
5:33 Luis Fisher CorpsVets Contra/Tuba Individual
5:36 David Seip Frontier Contra/Tuba Individual
5:39 Ken Serfass Bridgemen Alumni Contra/Tuba Individual
5:42 Jim Wise Empire Statesmen Contra/Tuba Individual
5:45 David Correia Matadors & Generations Contra/Tuba Individual
5:48 Dennis Tischhauser Minnesota Brass, Inc. Contra/Tuba Individual


5:54 James Shatto Kilties Baritone/Euphonium
5:57 Christopher Fountain Sunrisers Baritone/Euphonium
6:00 Jim Reilly Bridgemen Alumni Baritone/Euphonium
6:03 Pat Buzzard Lakeshoremen Baritone/Euphonium
6:06 Theresa Lacroix Crusaders Baritone/Euphonium
6:09 Dennis Tischhauser Minnesota Brass, Inc. Baritone/Euphonium
6:12 Luis Fisher CorpsVets Baritone/Euphonium
6:15 Sarah Houle Govenaires Baritone/Euphonium
6:18 Mike Ward Frontier Baritone/Euphonium
6:21 Jerome Kimbrough Bushwackers Baritone/Euphonium
6:24 Jonathan Thomas CorpsVets Baritone/Euphonium


6:35 Rick Simard and Steve Bradley Mass Brass Brass Duet
6:40 Shawn Carpenter and Genevieve Danis Brigadiers Brass Duet
6:45 Angie Brauwarth and Aaron Hartwell Govenaires Brass Duet
6:50 Dennis Tischhauser and Cynthia Hoines Minnesota Brass, Inc. Brass Duet


7:00 Bananas Minnesota Brass, Inc. Brass Ensemble
7:05 Top Chops Chops, Inc. Brass Ensemble
7:10 Mike Palmquist and friends Caballeros Alumni and Gulf Coast Sound Brass Ensemble
7:15 SoCal Dream Brass Ensemble SoCalDream Brass Ensemble
7:20 Music City Legend Mellophone Ensemble Music City Legend Brass Ensemble
7:25 Large Mouth Brass Lakeshoremen Brass Ensemble
7:30 Crusaders Brass Ensemble Crusaders Brass Ensemble
7:35 CV Contras CorpsVets Brass Ensemble
7:40 The Force Gulf Coast Sound Brass Ensemble
7:45 Bridgemen Alumni Brass Ensemble Bridgemen Alumni Brass Ensemble
7:50 The Three Tenors + 1 St. Catherine’s Queensmen, Appleknockers, Pacers Brass Ensemble
7:55 The Hit Men Brigs, Cru, Phoenix, Empire and St. Joe’s Alm Brass Ensemble
8:00 Prime Time Brass Brigs, Crusaders, et al Brass Ensemble



Venue 3 – 2nd Floor, Clarion Hotel
Percussion – Snare, MultiTom/Tenor, Bass Drum and Cymbal Individuals

Time Name Corps Affiliation Entry Type
5:30 Chris "Pepe" Correia Renegades MultiTom/Tenor Individual
5:33 Thom Shearer Renegades MultiTom/Tenor Individual
5:36 Ian Conyers Empire Statesmen MultiTom/Tenor Individual
5:39 Chad Horton CorpsVets MultiTom/Tenor Individual
5:42 Jody White CorpsVets MultiTom/Tenor Individual
5:45 Cliff Chandler CorpsVets MultiTom/Tenor Individual
5:48 Cory Green CorpsVets MultiTom/Tenor Individual
5:51 Alan Lozano CorpsVets MultiTom/Tenor Individual
5:54 Christopher Battles White Sabers MultiTom/Tenor Individual
5:57 Nick Adcock Grenadiers MultiTom/Tenor Individual
6:00 Pat Blakely Brigadiers MultiTom/Tenor Individual
6:03 James Christian Bayou City Blues, Gulf Coast Sound MultiTom/Tenor Individual
6:06 Break
6:09 Sowle, Robert Frontier Cymbal Individual
6:12 Barbara Flowers Yankee Rebels Alumni Cymbal Individual
6:15 Ben Pisani Bridgemen Alumni Bass Drum Individual
6:18 Donald Mason CT Patriots Bass Drum Individual
6:21 Break
6:24 Alex Place Sunrisers Snare Individual
6:28 Andrew Dressler Sunrisers Snare Individual
6:32 Brendan Mason CT Patriots Snare Individual
6:36 Albert Bachmann Skyliners Alumni Snare Individual
6:40 Javier Morales Skyliners Alumni Snare Individual
6:44 James Andrews Carolina Gold Snare Individual
6:48 Jonathan Naylor CorpsVets Snare Individual
6:52 Michael Alexander CorpsVets Snare Individual
6:56 Scott Smith Shenandoah Sound Snare Individual
7:00 Phil Parent Brigadiers Snare Individual
7:04 Pierre Ogea Lakeshoremen Snare Individual
7:08 Wayne Oien Lakeshoremen Snare Individual
7:12 Jack Gardner Caballeros Alumni Snare Individual
7:16 Doug Morrow Crusader Alumni Snare Individual
7:20 Orion Wilkerson Empire Statesmen and Crusaders Snare Individual
7:24 Jody Thigpen Spirit of 1960 Snare Individual
7:28 Chris Perna Brigadiers Snare Individual
7:32 John Mayer Govenaires Snare Individual
7:36 Lee Rudnicki Renegades Snare Individual
7:40 Joe L Fontana Skyliners Alumni Snare Individual
7:44 John Flowers Yankee Rebels Alumni Snare Individual
7:48 Cullen J. Triner Camp Chase Snare Individual
7:52 Rick Beckham Bayou City Blues Snare Individual
7:56 Scott McCoy Music City Legend Snare Individual
8:00 Vic Kulinski Bridgemen Alumni Snare Individual
8:04 Kelley Marie Houpt Renegades Snare Individual
8:08 Jack Murray Skyliners Alumni Snare Individual
8:12 End




Venue 4 – Street, between Clarion Hotel and Riverside Convention Center
Percussion – Keyboard, Drum Set and Tympani Individuals, Keyboard and Percussion Duets, Keyboard, Bass Drum and Percussion Ensembles
Time Name Corps Affiliation Entry Type
5:30 Randy Brady Carolina Gold Drum Set Individual
5:33 Ben Schwartz Sunrisers Drum Set Individual
5:36 Jim Grillo Empire Statesmen Drum Set Individual
5:39 Break
5:42 David DePriest Music City Legend Tympani Individual
5:45 John Greenwald CorpsVets Tympani Individual
5:48 Break
5:51 Erin McLaughlin Hurricanes Keyboard Individual
5:54 Christopher Tomaloff Kilties Keyboard Individual
5:57 Greg Sgammato Carolina Gold Keyboard Individual
6:00 James Dawson CorpsVets Keyboard Individual
6:03 Whitney King CorpsVets Keyboard Individual
6:06 Heather Hubbell Empire Statesmen Keyboard Individual
6:09 Ryan Rader Govenaires Keyboard Individual
6:12 Sara Buechman Govenaires Keyboard Individual
6:15 Jack McGuinness Skyliner Alumni Keyboard Individual
6:18 Bob Blomberg Bridgemen Alumni Keyboard Individual
6:21 Nicole Siniscarco Albion Grenadiers/NYPD Keyboard Individual
6:24 Irene Fiesinger Crusaders Keyboard Individual
6:27 Valerie Vassar Empire Statesmen Keyboard Individual
6:30 John M. Greenwald CorpsVets Keyboard Individual
6:33 Break
6:36 Erik Lutters and Josh Rosato Empire Statesment Percussion Duet
6:40 Rick Christo and Josh Palermo Empire Statesment Percussion Duet
6:44 Joe Fontana and Jack Murray Skyliners Alumni Percussion Duet
6:48 Sunrisers Keyboard Ensemble Sunrisers Keyboard Ensemble
6:53 CorpsVets Keyboard Ensemble #2 (Marwede, Lorzano and Ozley) CorpsVets Keyboard Ensemble
6:58 CorpsVets Keyboard Ensemble #1 (Greenwald, Hood and TBD) CorpsVets Keyboard Ensemble
7:03 Renegades Keyboard Ensemble Renegades Keyboard Ensemble
7:08 Govenaires Keyboard Ensemble Govenaires Keyboard Ensemble
7:13 Empire Statemen Keyboard Ensemble Empire Statesmen Keyboard Ensemble
7:18 Carolina Gold Bass Drum Ensemble Carolina Gold Bass Drum Ensemble
7:23 Minnesota Brass, Inc. Bass Ensemble Minnesota Brass, Inc. Bass Drum Ensemble
7:28 CorpsVets Basses Southern Hoe Down CorpsVets Bass Drum Ensemble
7:33 LOAF Renegades Percussion Ensemble
7:38 Chop Stix Chops, Inc. Percussion Ensemble
7:43 Mark Merritt and friends Brockport-Batavia Cavaliers Percussion Ensemble
7:48 CADRE Ambassadors, Cru, Commanders, Cabs Alumni, Grenadiers Percussion Ensemble
7:53 NYPD Albion Grenadiers Percussion Ensemble
7:58 CT Patriots Drum Ensemble (Don Mason) CT Patriots Percussion Ensemble
8:03 End



Venue 5 – Empire Hall, 2nd Floor Riverside Convention Center
Visual – Individuals, Duets and Ensembles, Choruses and Mini Corps
Time Name Corps Affiliation Entry Type
5:30 Darnell Deans Skyliners Sabre Individual
5:33 Alton Major Renegades Sabre Individual
5:36 Nick Boucounis Brigadiers Sabre Individual
5:39 Break
5:42 Bob Hagelberger Mighty St. Joe’s Rifle Individual
5:45 Gary Richardson Mighty St. Joe’s Rifle Individual
5:48 Aaron Palmer Skyliners Rifle Individual
5:51 Karen Sawaya Lakeshoremen Rifle Individual
5:54 Amber Roeker Govenaires Rifle Individual
5:57 Nick Boucounis Brigadiers Rifle Individual
6:00 Break
6:03 Jermaine Malone Heat Wave Flag Individual
6:06 Geoffrey Sperling Kilties Flag Individual
6:09 Kathleen Goldman Hurricanes Flag Individual
6:12 Karissa Clayberg Brigadiers Flag Individual
6:15 Michelle Lennon Alliance Flag Individual
6:18 Daniel Bostic Skyliners Flag Individual
6:21 Jason Bourg CorpsVets Flag Individual
6:24 Stu Benedict Chops, Inc. Flag Individual
6:27 Stacie Manchac Gulf Coast Sound Flag Individual
6:30 Jennifer Whitworth Govenaires Flag Individual
6:33 Erin Serfass Bridgemen Alumni Flag Individual
6:36 Marilyn Mu Fujimoto SoCal Dream Flag Individual
6:39 Nicole West Alliance Flag Individual
6:41 Alton Major Renegades Flag Individual
6:44 Nick Boucounis Brigadiers Flag Individual
6:47 Break
6:50 Josh Hobart   Visual Combined Individual
6:53 Brian Wright Hurricanes Visual Combined Individual
6:56 Jerome Owens Alliance Visual Combined Individual
6:59 Amy Wright Renegades Visual Combined Individual
7:02 Jamie Goldman Hurricanes Visual Combined Individual
7:05 Carl (CJ) Julian Renegades Mace Individual
7:08 Nick Adcock Grenadiers Mace Individual
7:11 Break
7:15 Stephanie Lubrano and Darren Delaney Sunrisers Guard Duet
7:20 Will White and Tad Brannen CorpsVets Guard Duet
7:25 Zakia Ruffin and Bo Jones Carolina Gold Guard Duet
7:30 Luzmaire Genera and DJ Deans Skyliners Guard Duet
7:35 Nicole West and Jerome Owens Alliance Guard Duet
7:40 David Lockie and Mac Gunter ROTC Toronto Guard Duet
7:45 Aaron Palmer & Daniel Bostic Skyliners Guard Duet
7:50 Break
7:53 SoCal Dream Guard Ensemble SoCal Dream Guard Ensemble
8:00 Govenaires Guard Ensemble Govenaires Guard Ensemble
8:07 ReneGuard Ensemble Renegades Guard Ensemble
8:14 The Sisterhood CorpsVets Guard Ensemble
Mini Corps and Choruses
Time Name Corps Affiliation Entry Type
8:30 Govenaires Chorus Govenaires Chorus
8:40 Gulf Coast Sound Chorus Gulf Coast Sound Chorus
8:50 CorpsVets Chorus CorpsVets Chorus
9:00 Erie Thunderbirds Erie Thunderbirds Mini Corps
9:15 Shenandoah Sound Shenandoah Sound Mini Corps
9:30 St. Kevin’s St. Kevin’s Mini Corps
9:45 Govies Govenaires Mini Corps
10:00 SoCal Dream SoCal Dream Mini Corps
10:15 Heat Wave Heat Wave Mini Corps
10:30 Mass Brass Mass Brass Mini Corps
10:45 Ghost Riders St. Joe’s, Kingsmen, White Sabers, Empire Mini Corps
11:00 Star United Star United Alumni Mini Corps
11:15 Renegades Renegades Mini Corps
11:30 Minne Brass Minnesota Brass, Inc. Mini Corps
11:45 Awards and Finale


Please note: This article may be formatted for printing by clicking on the printer icon in the upper right corner of this article.



Posted by on Thursday, August 24th, 2006. Filed under DCA News.