DrumScorps

Members
  • Content Count

    539
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

DrumScorps last won the day on June 5 2015

DrumScorps had the most liked content!

Community Reputation

469 Excellent

About DrumScorps

  • Rank
    DCP Veteran

Profile Information

  • Your Drum Corps Experience
    Crown '04, '07
  • Gender
    Male

Recent Profile Visitors

2,260 profile views
  1. DrumScorps

    DrumScorps v4 Now Available!

    Just wanted to say thank you to all of our users for another great season! This was our biggest year yet. We grew by over 10K users and sent over 1 million notifications this summer! We're already planning bigger and better things for next season. If you enjoyed using our app this season, please leave us a review in your app store. It would be greatly appreciated!
  2. LINEUP All times EDST and subject to change 3:00 p.m. – Stadium gates open 4:55 p.m. – Welcome 5:05 p.m. – Open Class Champion - Vanguard Cadets 5:22 p.m. – Dr. Baggs Leadership Award 5:25 p.m. – Acknowledge SoundSport and DrumLine Battle Award Recipients 5:32 p.m. – INpact Indiana's Future Band 5:42 p.m. – Sponsor Recognition 5:50 p.m. – U.S. Marine Drum and Bugle Corps 6:20 p.m. – National Anthem 6:30 p.m. – Crossmen - San Antonio, TX 6:47 p.m. – Phantom Regiment - Rockford, IL 7:04 p.m. – Mandarins - Sacramento, CA 7:21 p.m. – Blue Knights - Denver, CO 7:38 p.m. – Blue Stars - La Crosse, WI 7:55 p.m. – The Cadets - Allentown, PA 8:12 p.m. – Intermission (17 Min.) 8:29 p.m. – The Cavaliers - Rosemont, IL 8:46 p.m. – Boston Crusaders - Boston, MA 9:03 p.m. – Carolina Crown - Ft. Mill, SC 9:20 p.m. – Bluecoats - Canton, OH 9:37 p.m. – Blue Devils - Concord, CA 9:54 p.m. – Santa Clara Vanguard - Santa Clara, CA 10:19 p.m. – Retreat/Awards Ceremony 10:50 p.m. – World Champion Encore Judging Panel General Effect 1: Kyle Miller & Tim Ochran General Effect 2: Caleb Rothe & Richard Saucedo Visual Proficiency: Robert Solomon Visual Analysis: Jim Sturgeon Color Guard: Michael Turner Music Brass: Chester Phillips Music Analysis: Darrin Davis & Chris Romanowski Field Percussion: Allan Kristensen Chief Judge: John Phillips
  3. Lineup and Times All times are EDST and subject to change. 1:50 p.m. – Welcome and National Anthem 2:00 p.m. – Spartans - Nashua, NH 2:17 p.m. – Genesis - Austin, TX 2:34 p.m. – Gold - San Diego, CA 2:51 p.m. – Oregon Crusaders - Portland, OR 3:08 p.m. – Music City - Nashville, TN 3:25 p.m. – Pacific Crest - Diamond Bar, CA 3:42 p.m. – Blue Devils B - Concord, CA 3:59 p.m. – Intermission (30 Min.) 4:29 p.m. – Troopers - Casper, WY 4:46 p.m. – Vanguard Cadets - Santa Clara, CA 5:03 p.m. – Madison Scouts - Madison, WI 5:20 p.m. – Colts - Dubuque, IA 5:37 p.m. – The Academy - Tempe, AZ 5:54 p.m. – Spirit of Atlanta - Atlanta, GA 6:11 p.m. – Crossmen - San Antonio, TX 6:28 p.m. – Mandarins - Sacramento, CA 6:45 p.m. – Phantom Regiment - Rockford, IL 7:02 PM – Intermission (40 Min.) 7:42 p.m. – Blue Knights - Denver, CO 7:59 p.m. – Blue Stars - La Crosse, WI 8:16 p.m. – The Cadets - Allentown, PA 8:33 p.m. – The Cavaliers - Rosemont, IL 8:50 p.m. – Boston Crusaders - Boston, MA 9:07 p.m. – Carolina Crown - Ft. Mill, SC 9:24 p.m. – Bluecoats - Canton, OH 9:41 p.m. – Blue Devils - Concord, CA 9:58 p.m. – Santa Clara Vanguard - Santa Clara, CA After final corps performs: - Scholarship presentations, recognitions and awards - Exhibition: FREE Players - Age-Out Ceremony presented by U.S. Army Bands - Last scores announced Venue Lucas Oil Stadium 500 S. Capitol Avenue Indianapolis, IN 46225
  4. Fixed just now. Thanks for letting us know!
  5. DCI World Championships Preliminaries Lineup and Times All times EDST and subject to change 8:50 Welcome & National Anthem 9:00 Heat Wave - Cape Coral, FL 9:17 Raiders - Burlington, NJ 9:34 Colt Cadets - Dubuque, IA 9:51 Shadow - Oregon, WI 10:08 Golden Empire - Bakersfield, CA 10:25 Intermission 10:42 Jubal - Dordrecht, Netherlands 10:59 Southwind - Mobile, AL 11:16 River City Rhythm - Anoka, MN 11:33 Louisiana Stars - Lafayette, LA 11:50 Guardians - Houston, TX 12:07 Intermission 12:58 7th Regiment - New London, CT 1:15 Spartans - Nashua, NH 1:32 Legends - Kalamazoo, MI 1:49 Gold - San Diego, CA 2:06 Blue Devils "B" - Concord, CA 2:23 Vanguard Cadets - Santa Clara, CA 2:40 Intermission 2:57 Pioneer - Milwaukee, WI 3:14 Jersey Surf - Camden County, NJ 3:31 Seattle Cascades - Seattle, WA 3:48 Genesis - Austin, TX 4:05 Oregon Crusaders - Portland, OR 4:22 Music City - Nashville, TN 4:39 Pacific Crest - Diamond Bar, CA 4:56 Troopers - Casper, WY 5:13 Madison Scouts - Madison, WI 5:30 Intermission 6:40 Colts - Dubuque, IA <------ Theater show starts here 6:57 The Academy - Tempe, AZ 7:14 Spirit of Atlanta - Atlanta, GA 7:31 Crossmen - San Antonio, TX 7:48 Mandarins - Sacramento, CA 8:05 Phantom Regiment - Rockford, IL 8:22 Intermission 8:42 Blue Knights - Denver, CO 8:59 Blue Stars - La Crosse, WI 9:16 The Cadets - Allentown, PA 9:33 Boston Crusaders - Boston, MA 9:50 The Cavaliers - Rosemont, IL 10:07 Carolina Crown - Fort Mill, SC 10:24 Bluecoats - Canton, OH 10:41 Blue Devils - Concord, CA 10:58 Santa Clara Vanguard - Santa Clara, CA 11:25 Last Score Announced Venue Lucas Oil Stadium 500 S. Capitol Avenue Indianapolis, IN 46225
  6. Lineup & Times All times CT and subject to change - Order of appearance TBD 4:00 Welcome & National Anthem TBD Jubal - Dordrecht, Netherlands TBD Golden Empire - Bakersfield, CA TBD Southwind - Mobile, AL TBD Shadow - Oregon, WI TBD Blue Devils "B" - Concord, CA TBD Colt Cadets - Dubuque, IA TBD Gold - San Diego, CA TBD Guardians - Houston, TX TBD Legends - Kalamazoo, MI TBD Louisiana Stars - Lafayette, LA TBD Raiders - Burlington, NJ TBD River City Rhythm - Anoka, MN TBD Spartans - Nashua, NH TBD Vanguard Cadets - Santa Clara, CA TBD 7th Regiment - New London, CT TBD Heat Wave - Cape Coral, FL Ames Field 2501 Franklin Street/State Route 421 Michigan City, IN 46360
  7. Lineup & Times All times ET and subject to change 7:00 Welcome & National Anthem 7:12 Pioneer - Milwaukee, WI 7:29 Jersey Surf - Camden County, NJ 7:46 Oregon Crusaders - Portland, OR 8:03 Troopers - Casper, WY 8:20 Intermission 8:45 Madison Scouts - Madison, WI 9:02 Spirit of Atlanta - Atlanta, GA 9:19 The Academy - Tempe, AZ 9:36 Blue Stars - La Crosse, WI 9:58 Scores Announced Rome Free Academy Stadium 500 Turin Street Rome, NY 13440
  8. Lineup & Times All times CT and subject to change 3:54 Intermission 7:00 Welcome & National Anthem 7:10 Jubal - Dordrecht, Netherlands 7:26 Colt Cadets - Dubuque, IA 7:42 Shadow - Oregon, WI 7:58 Gold - San Diego, CA 8:14 Intermission 8:34 Louisiana Stars - Lafayette, LA 8:50 Spartans - Nashua, NH 9:06 Vanguard Cadets - Santa Clara, CA 9:44 Encore - Shadow 9:54 Scores Announced East Troy High School 3128 Graydon Ave East Troy, WI 53120
  9. Lineup & Times All times ET and subject to change 7:00 Welcome & National Anthem 7:15 Jubal - Dordrecht, Netherlands 7:31 Raiders - Burlington, NJ 7:49 Guardians - Houston, TX 8:05 Southwind - Mobile, AL 8:21 Intermission 8:37 7th Regiment - New London, CT 8:53 Spartans - Nashua, NH 9:09 Legends - Kalamazoo, MI 9:35 Scores Announced Plymouth High School 1 Big Red Drive Plymouth, IN 46563
  10. Lineup & Times All times CT and subject to change 7:00 Welcome & National Anthem 7:10 Chops - Minneapolis, MN 7:26 Govenaires - St. Peter, MN 7:42 Minnesota Brass - St. Paul, MN 7:52 Intermission 8:12 Colt Cadets - Dubuque, IA 8:28 River City Rhythm - Anoka, MN 8:44 Gold - San Diego, CA 9:00 Louisiana Stars - Lafayette, LA 9:16 Vanguard Cadets - Santa Clara, CA 9:42 Scores Announced Farmington High School Stadium 20655 Flagstaff Ave. Farmington, MN 55024
  11. Lineup & Times All times ET and subject to change 7:00 Welcome & National Anthem 7:10 Jersey Surf - Camden County, NJ 7:27 Pacific Crest - Diamond Bar, CA 7:44 Colts - Dubuque, IA 8:01 Mandarins - Sacramento, CA 8:18 Intermission 8:38 Crossmen - San Antonio, TX 8:55 Blue Devils - Concord, CA 9:12 The Cadets - Allentown, PA 9:39 Scores Announced Navy-Marine Corps Memorial Stadium-Annapolis,MD 304 Farragut Rd Annapolis, MD 21402
  12. Soaring Sounds LINEUP and TIMES All times EDST and subject to change 7:00 Welcome & National Anthem 7:10 Cincinnati Tradition - Cincinnati, OH 7:27 Jubal - Dordrecht, Netherlands 7:44 Seattle Cascades - Seattle, WA 8:01 Music City - Nashville, TN 8:18 Intermission 8:48 The Academy - Tempe, AZ 9:05 Spirit of Atlanta - Atlanta, GA 9:22 Blue Knights - Denver, CO 9:39 The Cavaliers - Rosemont, IL 9:56 Bluecoats - Canton, OH 10:13 Encore 10:30 Scores Announced VENUE Centerville High School Stadium 500 E. Franklin Ave. Centerville, OH 45459
  13. Summer Music Games of Southwestern Virginia LINEUP and TIMES All times EDST and subject to change 7:00 Welcome & National Anthem 7:15 Jersey Surf - Camden County, NJ 7:32 Pioneer - Milwaukee, WI 7:49 Genesis - Austin, TX 8:06 Pacific Crest - Diamond Bar, CA 8:23 Intermission 8:53 Mandarins - Sacramento, CA 9:10 Crossmen - San Antonio, TX 9:27 Boston Crusaders - Boston, MA 9:44 Carolina Crown - Fort Mill, SC 10:01 Encore 10:11 Scores Announced VENUE Salem Stadium 1001 Roanoke Blvd. Salem, VA 24153
  14. Drums Across the Tri-State LINEUP and TIMES All times EDST and subject to change 7:30 Welcome & National Anthem 7:38 Oregon Crusaders - Portland, OR 7:55 Troopers - Casper, WY 8:12 Madison Scouts - Madison, WI 8:29 Intermission 8:59 Colts - Dubuque, IA 9:16 Blue Stars - La Crosse, WI 9:33 Phantom Regiment - Rockford, IL 10:00 Scores Announced VENUE University of Charleston Stadium 200 Elizabeth St. Charleston, WV 25311